Пријава испита за ванредне ученике август 2017

Издавање дупликата јавних исправа

Распоред полагања разредних испита у јунском испитном року школске 2017.године

Допуњен распоред припремне наставе за полагање поправних испита

Распоред припремне наставе за полагање разредних испита

Филозофија

ФИЛОЗОФИЈА

" Незрелост је немоћ да свој разум употребљавамо без вођства неког другог. За ту незрелост сносимо кривицу када њен узрок не лежи у недостатку разума, већ у недостатку одлучности и храбрости да се њиме служимо без туђег руковођења. Sapere aude! ИМАЈ ХРАБРОСТИ ДА СЕ СЛУЖИШ СОПСТВЕНИМ РАЗУМОМ!"
Имануел Кант

"Човек који у себи нема ни трунке филозофског смисла иде кроз живот затворен у предрасуде настале из здравог разума, из уобичајених веровања свог доба или свог народа...Филозофија одржва живи смисао да се питамо, показујући нам познате ствари у неком непознатом светлу." Бертранд Расел

"Чежња за филозофијом је искра у души која се, када се једном запали, одржава и више не гаси." Платон

"Јасно је, дакле, да је филозофија највиши степен знања. Према томе, филозоф мора да зна не само оно што произлази из принципа него мора знати истину и о самим принципима. Филозофска култура је, дакле, еквивалентна уму удруженом са знањем, као глава свих знања, будући да обухвата најузвишеније објекте знања..."
Аристотел

"Задатак је филозофије да током векова сачува духу његове висине и тиме обезбеди вечно настављање свега што је велико."
Фридрих Ниче

"Пре сваке науке филозофија се појављује тамо где се људи буде. Док се научна сазнања тичу појединих предмета за које ни у ком случају не мора свако да зна, у филозофији је увек у питању целина бића која се тиче човека као човека, истина која, тамо где засветли, потреса дубље него било које научно сазнање."
Карл Јасперс

"Филозофија је увек могућа тек тамо где подрхтава чврсто заснована земља на којој градимо кућу људске културе, где основа која носи досадашње тубивствовање постаје упитна и где ужас пролазности протреса све форме."
Еуген Финк

"Што се размишљање чешће и постојаније њима бави, две ствари испуњавају душу увек новим и све већим дивљењем и страхопоштовањем: звездано небо изнад мене и морални закон у мени."
Имануел Кант

ТекстТекстТекстТекст
Ове године ученицима трећег и четвртог разреда филозофију предају:
Ана Кнежевић и Филип Грбић.
Намера нам је да ученицима на занимљив и приступачан начин приближимо учења филозофа и да код њих подстакнемо радозналост, критичко мишљење и наклоност према знању.

За сва ваша питања и недоумице потражите нас:

anaknezevic@sveti-sava.edu.rs
filipgrbic@sveti-sava.edu.rs

Радујемо се заједничком дружењу и учењу :)

ТЕМЕ ЗА МАТУРСКИ РАД 2016/2017.
1. Филозофија и религија - однос вере и разума
2. Скептицизам - зашто да не верујемо својим чулима
3. Проблем прапочетка
4. Платонова идеална држава
5. Питагора - филозофија, математика, музика
6. Аристотелова метафизика
7. Источњачка филозофија
8. Докази божије егзистенције
9. Серен Кјеркегор- Стадијуми на животном путу
10. Ниче: "Учим вас натчовеку"
“Ја знам само једно, а то је да ништа не знам.” (Scio me nihil scire) Сократ

"Филозофију треба изучавати не због неких коначних одговора на питања која поставља, већ управо због самих питања јер она смањују догматску сигурност која затвара дух за спекулацију, али пре свега зато што величина универзума о којој филозофија контемплира чини и дух великим и способним за то јединство са универзумом, које чини његово највише духовно добро."

"Човек је синтеза бесконачности и коначности, пролазног и вечног, слободе и нужности, укратко: синтеза. Човек је дух. Али шта је дух? Дух је ја. Ја бити, значи конкретно постојати... Ја је у сваком тренутку, у коме јесте, у постојању. Јер ја није стварно ту, већ нешто што треба да постане. Онај ко егзистира стално је у постојању. Стварно егзистентни субјективни мислилац подражава, стално мислећи, своју егзистенцију и преобраћа све своје мишљење у постајање."
С. Кјеркегор

“Јер исто је мишљење и биће” Парменид

"Наш најважнији циљ у животу треба да буде уздизање наше душе. Другим ријечима, напредак наших духовних и моралних моћи: да сваким даном све више просвјећујемо свој дух и сваким даном се осјећамо све више слободним и бољим.” Сократ

"Смрт се нас ништа не тиче, јер док постојимо, смрти нема; а кад смрт дође, онда нас нема јер више ништа не осећамо." Епикур