Распоред полагања ванредних испита у јануарско-фебруарском испитном року школске 2019/2020. године

Кориговани распоред писаних провера у другом класификационом периоду школске 2019_2020

Обавештења за ученике који похађају наставу италијанског језика

Пријава испита за ванредне ученике јануар-фебруар 2020

Оглас о давању у закуп школског простора - објекта у дворишту школе

64. Међународни београдски сајам књига

Увек је занимљиво отићи на Београдски сајам књига, било са родитељима или другарима, разгледати штандове, учествовати у програмима и слушати познате писце како причају о разним темама. Ове године сајам је одржан по 64. пут и оборио је и неке рекорде: претпоследњег дана забележена је највећа посета по једном дану у историји сајма, када је ову манифестацију посетило више од 40 000 људи.

На сајму који је трајао од 20. до 27. октобра, учествовао је 991 излагач, од којих је 90 иностраних из 20 земаља са четири континента. Земља почасни гост је био Египат, а највећу књижевну манифестацију у региону отворио је наш познати писац Милован Витезовић. Током осам сајамских дана организовано је 667 сајамских програма и промоција, поред осталог, посетиоци су одушевљено заиграли танго.
Министар просвете Младен Шарчевић отворио је „Школски дан“, где су додељене награде, а гости овогодишњег сајма су били амерички писац Дејвид Ван, Нермин Јилдирин турски писац, руски писац Шергеј Шаргунов и литванска списатељица Лаура Синтија Черњаускајта. На штандовима и округлим столовима могли смо да видимо и Емира Кустурицу, Игора Маројевића и друге познате личности... Тешко смо се пробијали кроз велике гужве, али на неколико штандова издавачи су љубазно одвојили мало времена да говоре за наш лист.

На наше питање који су њихови утисци о овогодишњем сајму, у Вулкану су нам казали да су позитивни. „Мислим да има мало мање људи него прошле године, али је у суштини супер. Добри су издавачи као и књиге, тако да мислим да је лепо“, рекао нам је представник једне од највећих издавачких кућа у Србији.

Сличног мишљења су и у Евробуксу:
„Генерално смо задовољни. Мислим да је сајам добар, да је велика фреквентност људи, да има људи који и даље купују и читају књиге. И тај број из године у годину чини ми се да је све већи. Долазе младе снаге из школа, школарци који стасавају да читају неке можда озбиљније књиге“, рекла нам је ПР ове куће и додала да има утисак да књига опстаје упркос дигитализацији.

У односу на прошлу годину, кажу нам у Вулкану, да је било много више људи прошле године, али је укупно мање посетилаца за седам дана. И док у Лагуни кажу да је посета одлична, за викенд, у Агори подвлаче да им овогодишњи сајам више прија јер није толико топло као прошле године, па им је много пријатније да раде, што и у Лагуни мисле.

Што се тиче нових издања, наши саговорници су издвојили следећа.

Лагуна:
„Велики пад“ Петера Хандкеа који је добио Нобелову награду за књижевност ове године
„Солунска 28“ Нелета Карајлића
„Плес око сунца“ Ведране Рудан
Дечија књига „Мачак и скакутаво јаје“ Андрије Милошевића
Вулкан:
„Тамо где ракови певају“, љубавни трилер Делије Овенса
„Видимо се у Хавани“, живахна прича Шанел Клитон
„Роман у причама“ Гордане Куић
„Последњи мушкарац“ Мухарема Баздуља
„Деца зла“ Миодрага Мајића, најпродаванија књига на сајму

Евробукс:
„Хари Потер и ватрени пехар“ Џ.К. Роулинг, илустровано издање
„Студен камен“ Јелене Драмићанин
„Доктор“, роман Саше Еди Ђорђевића
„Дневник једног штребера“, дело за децу Филипа Озборна
Монографија Душана Бабца о краљу Петру И Карађорђевића

Агора:
„Деца наше улице“ египатског нобеловца Нагиба Махфуза
„Дом и острво или инструмент језика“ Јевгенија Водоласког
„Пето дете“ Дорис Лесинг

Следеће године земља почасни гост Београдског сајма књига биће наш сусед Румунија.

Наталија Пејовић I2